پرش به محتوا
خانه » وبلاگ » نیچ مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب استراتژی گوشه دنج بازار

نیچ مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب استراتژی گوشه دنج بازار

زمانی که به دنبال ورود به یک بازار جدید هستید، انتخاب استراتژی‌های مناسب برای ماندن در عرصه رقابت موضوعی بسیار مهم است. شما با انتخاب استراتژی می‌توانید کاری کنید که با برندهای مشهور و قدیمی رقابت خوبی را داشته باشید و خود را تا سطح آن‌ها بالا بکشید. از همین رو در دنیای دیجیتال و بازاریابی این روزها توجه به استراتژی‌های مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. در این بخش و در ادامه به دنبال آن هستیم تا از یک روش و استراتژی جدید برای بهبود شرایط در بازار سخن بگوییم. نیچ مارکتینگ موضوعی است که در ادامه درباره‌اش بیشتر خواهید خواند و نکاتی را در ارتباط با آن فرا خواهید گرفت. از پاسخ به سوال نیچ مارکتینگ چیست گرفته تا ویژگی‌های مهم آن را برای شما ذکر کرده و در ادامه به بیان راهکارهایی برای استفاده از بخش‌های دنج بازار خواهیم رفت.

در نهایت نیز به بیان مزایا و معایب این استراتژِ خواهیم پرداخت. امید است با همراهی ما در ادامه بتوانید اطلاعات مفید و مناسبی را در این رابطه به دست آورید.

نیچ مارکتینگ

مفهوم نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای

نیچ مارکتینگ که در انگلیسی با واژه Niche Marketing شناخته می‌شود، در معنای بازاریابی گوشه‌ای یا بخش‌های دنج بازار نیز به کار می‌رود. این شکل از بازاریابی را می‌توان استراتژی جدید و مناسبی دانست که برندهای جدید با استفاده از آن می‌توانند رشد خوبی را از آن خود کنند. به وسیله بازاریابی گوشه‌ای، قرار است تا بخش‌های کوچک بازار که مورد توجه برندهای بزرگ نیستند، مورد بررسی قرار گیرد. به این ترتیب در فضاهای خالی بازار که تا به حال توسط برندهای بزرگ تصاحب نشده است، می‌توانید فعالیتی بدون رقیب را برای خود ایجاد کنید.

در واقع برای بیان پاسخ نیچ مارکتینگ چیست لازم است تا شما محصولات خود را تنها برای یک قسمت کوچک از بازار ارائه کنید. قسمتی کوچک و خاص که نیاز آن‌ها تا به امروز برطرف نشده است و برندهای کمی به آن سمت حرکت کرده‌اند. به این ترتیب محصول شما خاص آن قشر خواهد بود و احساس وفاداری را در مخاطبان خود به وجود می‌آورد. در کنار این روش با استفاده از ترفند بازاریابی احساسی می‌توانید به نتایج مطلوبی دست پیدا کنید.

مهم‌ترین ویژگی‌های نیچ مارکتینگ

مهم‌ترین ویژگی بازاریابی گوشه‌ای را می‌توان محدود و کوچک بودن آن دانست. به این ترتیب و با کوچک بودن فضای مخاطبان و محصولات، محصولاتی منحصربه‌فرد تولید می‌شود که مخاطبان خاص خود را دارد. به وسیله این موضوع قرار است تا شرکتی بزرگ در بازاری کوچک شکل گیرد که بتواند نیازهای جامعه خاص را تامین کند. از همین رو این شرکت در همان محیط کوچک به سرعت شناخته شده و برندسازی خوبی را برای خود شکل می‌دهد. این نکات در کنار یکدیگر می‌تواند سبب کاهش هزینه‌ها شده و در تبلیغات موثر و کارآمد نتیجه بسیاری را داشته باشد. البته باید به یاد داشته باشید که در بازاریابی گوشه‌ای یا دنج، تنها مخاطبانی خاص شما را می‌شناسند و در تمامی بازار به شهرت نخواهید رسید. این ویژگی‌ها در کنار یکدیگر مزایا و معایبی را برای این سبک از بازاریابی به همراه می‌آورد که در ادامه به بیان آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.

راهکارهایی برای استفاده از بخش‌های دنج بازار

حال که با بازاریابی گوشه‌ای آشنایی نسبی را به دست آوردید، اگر به دنبال پیاده‌سازی آن در بیزینس پلن و بازار خود هستید و می‌خواهید از این استراتژی پیروی کنید، برخی راهکارها می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه به بیان سه راهکار مناسب برای رسیدن به سوال نیچ مارکتینگ چیست، خواهیم پرداخت. راهکارهایی که به شما کمک کنند تا نیچ مارکتینگ را به شکلی بهتر پیاده کنید و بتوانید از آن نتیجه لازم را دریافت کنید.

 1. کمپین بازاریابی دهان به دهان: از آنجایی که نیچ مارکتینگ برای محصولاتی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از کمپین تبلیغاتی دهان به دهان می‌تواند سبب آشنایی دیگران با محصولات یک برند بشود. با ایجاد دیالوگ پیرامون محصولات تولید شده در بین مخاطبان، می‌توان از این کمپین استفاده کرد.
 2. کمپین کسب اعتبار: اگر می‌خواهید برند شما با استفاده از بازاریابی گوشه‌ای به اعتبار برسد، استفاده از افراد صاحب نفوذ می‌تواند انتخاب و راهکار خوبی باشد. افرادی که در شبکه‌های مجازی فعالیتی گسترده دارند و معمولا به عنوان اینفلوئنسر مارکتینگ شناخته می‌شوند، گزینه‌های مناسب برای همراهی در این کمپین هستند.
 3. کمپین‌های تاییدی موازی: سومین راهکار برای استفاده از نیچ مارکتینگ، استفاده از این نوع کمپین است. در این کمپین با استفاده از در معرض دید قرار دادن برند برای مخاطبان خود می‌توانید بازاریابی گوشه‌ای موفق‌تری را برای خود بسازید.
هدف از نیچ مارکتینگ چیست

10 مزیت استفاده از نیچ مارکتینگ در بازار

برای شکل‌گیری هر موضوع جدیدی در دنیای بازاریابی لازم است دلایلی وجود داشته باشد. دلایلی که سبب شود تا آن موضوع به محبوبیت رسیده و بتواند نتیجه خوبی را به دست آورد. زمانی که به دنبال پاسخ نیچ مارکتینگ چیست می‌گردیم، این مزایا می‌تواند به ما کمک کند تا شناسایی بهتری را از آن داشته باشیم.

برخی از مزایای استفاده از بازاریابی گوشه‌ای عبارت است از:

 1. ایجاد تعامل بیشتر با کسب و کار
 2. کاهش ریسک در حین سرمایه گذاری
 3. امکان آزمون و خطا کردن با ریسک کم
 4. شناخته شدن برند در محیط و فضای خاص
 5. قیمت گذاری آزادانه به دلیل حضور رقبای کمتر
 6. ایجاد فضای وفاداری نسبت به برند برای مخاطبان
 7. وجود ظرفیت و فرصت بیشتر برای برندهای کوچک
 8. افزایش فروش محصولات به دلیل منحصربه‌فرد بودن
 9. برقراری ارتباط نزدیک‌تر و بهتر با مشتری و مخاطب خود
 10. انتخاب و تولید محصولات با توجه به جزئیات نیاز مشتری
طراحی لوگوی حرفه‌ای

اگر برای برند خود به دنبال طراحی یک لوگوی حرفه‌ای، زیبا و منحصر به فرد هستید، نمونه کارهای ما را مشاهده کرده و به راحتی سفارش خود را ثبت کنید.

معایب استفاده از استراتژی گوشه یابی در بازار

با همه مزایایی که استفاده از بازاریابی گوشه‌ای دارد، معایبی نیز در استفاده از آن دیده می‌شود. برخی از این معایب را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

 1. نیچ مارکتینگ معمولا برای مدت زمان طولانی نمی‌تواند به عنوان یک استراتژی مناسب تلقی شود.
 2. در صورت حضور انحصاری در بازاریابی گوشه‌ای، ممکن است در دیگر بازارها برند شناسایی نشده و مورد توجه قرار نگیرد.
 3. رشد در بازاریابی گوشه‌ای محدود است. یک برند و شرکت برای رشد بیشتر نیاز به حضور در بازارهای بزرگتری دارد. موضوعی که با استفاده انحصاری از نیچ مارکتینگ سبب نخواهد شد.
 4. تمامی این موضوعات در کنار یکدیگر ممکن است وابستگی بیش از اندازه یک تجارت به یک محصول یا خدمات را به دنبال داشته باشد. این وابستگی می‌تواند آینده تجارت را به خطر بیندازد.

شناسایی مخاطبان هدف برای استفاده از استراتژی نیچ مارکتینگ

حال که به جواب سوال نیچ مارکتینگ چیست رسیدید و نکاتی را در ارتباط با آن فرا گرفتید، لازم است تا نسبت به مخاطبان این بازار نیز آگاهی داشته باشید. یکی از اصلی‌ترین استراتژی‌های بازاریابی گوشه‌ای، شناسایی درست مخاطبان هدف است. در واقع از آنجایی که بازاریابی گوشه‌ای برای افرادی منحصربه‌فرد و خاص انجام می‌شود، لازم است تا شناسایی درستی را از پرسونای هدف خود داشته باشید. شناسایی علایق و نیازهای مخاطب در رسیدن به استراتژی‌های مناسب و استفاده از بازاریابی گوشه‌ای تاثیر بسیاری بر روی موفقیت شما خواهد داشت.

جمع بندی پایانی مقاله

اگر به تازگی می‌خویاهد کار در دنیای دیجیتال را آغاز کنید و دنبال رشد و موفقیت در این بازار هستید، توجه به استراتژی‌های مناسب شما می‌تواند انتخابی موفقیت آمیز باشد. انتخابی که یکی از گزینه‌های را می‌توان آن نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای دانست. در این مقاله و آنچه که گذشت، از پاسخ به سوال نیچ مارکتینگ چیست شروع کردیم و در ادامه به دنبال شناسایی این استراتژی بازاریابی بودیم و نکات مهمی را در ارتباط با آن عنوان کردیم. از چیستی آن تا راهکارها و استراتژی‌های مناسب برای آن شروع کردیم و در نهایت با بیان مزایا و معایب بازاریابی گوشه‌ای مقاله را به پایان رساندیم. امید است با خواندن این نکات توانسته باشید اطلاعات دقیقی را کسب کرده و از این روش بازاریابی نتیجه مطلوب و خوبی را به دست آورید.

به این مطلب امتیاز دهید
[کل: 2 میانگین: 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *